Skąd się biorą mężczyźni

Skąd się biorą mężczyźni

Koncert "SKĄD SIĘ BIORĄ MĘŻCZYŹNI" jest skonstruowany tak, by kolejne kompozycje artystki przynosiły odpowiedzi na pytania nurtujące kobiety od zawsze: skąd się biorą mężczyźni (odpowiedź pada w utworze "Kubeczek wody"), czy posiadają duszę (tu z pomocą przychodzi utwór "Dusza"), jakimi charakteryzują się cechami (tu następuje utwór dedykowany któremuś z panów: "Obłuda") i czy można doprowadzić do porozumienia płci?

Ważnym elementem koncertu jest dialog z widzami. Podczas rozmów artystka przytacza statystyki mówiące o sytuacji kobiety w Świecie i omawia cechy i uwarunkowania genetyczne mężczyzn, podkreślając, że w komunikacji między kobietami a mężczyznami wciąż najsłabszym punktem jest wzajemne poznanie. Nie poświęcamy dostatecznie wiele czasu na wzajemne wnikliwe poznanie. Podążamy bezrefleksyjnie wytartymi ścieżkami stereotypów poddając się wszechobecnej presji rodziny, społeczeństwa, państwa i religii. Nie potrafimy unieść się ponad to wszystko. Literatura, która ma ogromny wpływ na nasze kształtowanie nie opisuje właściwie szczęśliwych związków. Pokutują dwa modele relacji, z jednej strony Tristan, który wielbi duszę Izoldy, ale nie może połączyć się z jej ciałem, z drugiej Don Juan, który porozumieniem dusz nie był zainteresowany. Panuje powszechne przekonanie, że równowagi nie da się osiągnąć. Wydaje się dodatkowo, że próby uzdrowienia relacji między kobietą a mężczyzną, czego podjął się na przykład Denis de Rougemont w swojej pracy "Mity o miłości", obnażając całą masę nieporozumień i dążąc do ustalenia porządku rzeczy, są niezauważane i w końcu giną, nie spełniając swojej funkcji.

Dlatego trzeba szukać wszelkich sposobów i okazji, a takie stanowią także spotkania z widzami podczas koncertów, by mówić o tych ważnych pracach, z którymi warto by szerokie gremium się zapoznało oraz podkreślać, że bez wzajemnego poznania, zrozumienia i szacunku do siebie do porozumienia płci nie dojdzie. w ramach eksperymentu artystka stworzyła specjalny dokument na podstawie wiersza Michała Zabłockiego "Nie taka jak Ty" i podczas koncertu próbuje doprowadzić do podpisania Aktu POROZUMIENIA PŁCI przez przedstawicieli obojga płci.

W programie koncertu znalazły się utwory z płyt: “Nie bój się nic nie robić”, “Cały świat płonie”, “Tylko dla kobiet”, “Bez udziału gwiazd” oraz albumu, którego premiera planowana jest na rok 2012. Autorem części tekstów jest Michał Zabłocki, a części sama Agnieszka.

Artystka występuje z towarzyszeniem zespołu w składzie:
Wojciech Pieczka – fortepian, akordeon
Szymon Frankowski – kontrabas
Dominik Klimczak - perkusja